Cukrzyca a zdrowie stóp. Zabiegi podologiczne i profilaktyka stopy cukrzycowej

cukrzyca stopy

Osoby z cukrzycą są narażone na liczne powikłania zdrowotne, zwłaszcza dotyczące stóp i układu krążenia. Dlatego kluczowa jest profilaktyka. Regularne wizyty u podologa pozwalają monitorować stan stóp, zapewniają profesjonalną pielęgnację i zapobiegają komplikacjom. Jakie zabiegi szczególnie warto wykonać?

Z artykułu dowiesz się, jak cukrzyca wpływa na zdrowie stóp. Omówiono zagrożenia, takie jak neuropatia cukrzycowa, owrzodzenia i infekcje. Przedstawiono rolę podologa oraz zabiegi, np. pedicure podologiczny czy usuwanie zrogowaceń. Znajdziesz też wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji, wyboru obuwia i zdrowego stylu życia, które pomagają zapobiegać powikłaniom.

Dlaczego cukrzyca zagraża zdrowiu stóp?

Cukrzyca to grupa chorób charakteryzujących się hiperglikemią, wynikającą z upośledzonego wydzielania lub działania insuliny, albo obu tych zaburzeń. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do mikro- i makroangiopatii, powodując uszkodzenia narządów. Dlatego też długotrwała cukrzyca zwiększa ryzyko powikłań narządowych.

Choroba nie pozostaje również obojętna dla zdrowia stóp. Powoduje bowiem zmiany naczyniowe i neuropatyczne, które zaburzają krążenie krwi oraz czucie bólu i temperatury. To zwiększa ryzyko ran, owrzodzeń i infekcji, które mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Na co narażone są stopy diabetyków?

Główne zagrożenia dla stóp diabetyków to przede wszystkim:

  • Neuropatia cukrzycowa – uszkodzenie nerwów powoduje utratę czucia bólu, temperatury i dotyku. W efekcie drobne urazy czy rany mogą pozostać niezauważone, co zwiększa ryzyko infekcji i trudno gojących się ran.
  • Owrzodzenia – trudno gojące się rany, często wynikające z niewłaściwego obuwia, urazów lub modzeli mogą prowadzić do owrzodzeń.
  • Problemy z krążeniem – zaburzenia krążenia pogarszają dopływ krwi do stóp, utrudniając gojenie ran i sprzyjając powstawaniu zakażeń oraz owrzodzeń.
  • Deformacje stóp – neuropatia ruchowa może prowadzić do zmian takich jak palce młoteczkowate, które zwiększają ryzyko odcisków, modzeli i powstawania owrzodzeń w miejscach przeciążonych.
  • Sucha skóra – neuropatia autonomiczna ogranicza potliwość. A to może prowadzić do przesuszenia skóry i pęknięć, które stają się wrotami dla infekcji.
  • Infekcje grzybicze – cukrzyca może prowadzić do zaburzeń funkcji układu immunologicznego, co zwiększa podatność na infekcje, w tym grzybicze.
  • Zakażenia bakteryjne – nawet drobne rany stóp mogą ulec zakażeniu, prowadząc do poważniejszych powikłań.

Poważnym powikłaniem cukrzycy, które dotyka zarówno chorych na cukrzycę typu 1, jak i typu 2, może być zespół stopy cukrzycowej. Wynika on z uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych w stopach, które prowadzi do owrzodzeń, ran oraz innych problemów zdrowotnych. Neuropatia cukrzycowa – powodująca utratę czucia, oraz zaburzenia krążenia utrudniające gojenie ran – znacząco zwiększają ryzyko infekcji i poważniejszych komplikacji, takich jak amputacje.

Zabiegi podologiczne dla osób z cukrzycą

Profilaktyka odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia stóp u osób z cukrzycą. Regularne wizyty w gabinecie podologicznym umożliwiają monitorowanie stanu stóp, profesjonalną pielęgnację paznokci oraz usuwanie ewentualnych zgrubień skórnych.

Do najważniejszych zabiegów należy pedicure podologiczny. Zabieg rozpoczyna się od wywiadu, który pozwala specjaliście ocenić stan zdrowia pacjenta i zidentyfikować zagrożenia. Zwykle stosuje się preparaty na bazie mocznika zamiast moczenia stóp, gdyż to zapobiega maceracji naskórka oraz ogranicza ryzyko mikrourazów. Następnie paznokcie są delikatnie skracane i opiłowywane, a wały paznokciowe oczyszczane. Zrogowacenia na podeszwach usuwa się skalpelem lub frezem, po czym wykonuje delikatny peeling i aplikuje nawilżające, antyseptyczne preparaty ze srebrem lub propolisem.

Inne zabiegi podologiczne, które pomagają utrzymać zdrowie stóp, to m.in.:

  • usuwanie wrastających paznokci,
  • terapia przeciwgrzybicza i przeciwbakteryjna,
  • usuwanie zrogowaceń i modzeli,
  • skracanie i pielęgnacja paznokci.

Ponadto podolog może pomóc w doborze odpowiednich kosmetyków i preparatów, które są dostosowane do specjalnych potrzeb skóry diabetyka. Specjalista rekomenduje produkty wspierające utrzymanie elastyczności skóry oraz zapobiegające jej nadmiernemu przesuszeniu. Dodatkowo edukuje pacjenta w zakresie właściwego stosowania tych preparatów i codziennej pielęgnacji stóp.

Jak jeszcze osoby z cukrzycą mogą dbać o swoje stopy?

Regularne wizyty u podologa pomagają minimalizować ryzyko powikłań, jednak same wizyty nie wystarczą do utrzymania zdrowia stóp u osób z cukrzycą. Kluczowa jest codzienna pielęgnacja, która obejmuje mycie i dokładne osuszanie stóp, stosowanie nawilżających kremów zapobiegających przesuszeniu skóry oraz kontrolowanie stanu stóp w celu szybkiego wykrycia ran, odcisków czy pęknięć.

Równie ważny jest wybór odpowiedniego obuwia – powinno być wygodne, dobrze dopasowane i nie powodować nacisku na wrażliwe miejsca. Skarpetki z naturalnych, oddychających materiałów dodatkowo chronią skórę przed otarciami.

Ponadto utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna wspierają ogólną kondycję stóp. 

Zarezerwuj wizytę

Masz możliwość samodzielnej rezerwacji terminu wizyty za pomocą kalendarza online lub poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny.

Zobacz inne artykuły

grzybica paznokci

Pierwsze objawy grzybicy paznokci. Kiedy zgłosić się do podologa?

Grzybica paznokci często zaczyna się od mało charakterystycznych zmian, dlatego często początkowo pozostaje niezauważona. Z czasem jednak infekcja pogłębia się, a zmiany stają się coraz […]

Jak zapobiec grzybicy stóp?

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie” – to powiedzenie idealnie oddaje podejście do walki z grzybicą stóp, powszechną i uporczywą dolegliwością. Tym bardziej, że zapobieganie nie […]

Podolog Marki, Warszawa, Białołęka, Targówek Wołomin, Radzymin, Legionowo

Kim jest i czym zajmuje się podolog?

Masz problem ze skórą stóp, wrastającymi paznokciami, modzelami lub pękającymi piętami? W rozwiązaniu tych problemów może pomóc podolog! Specjalista pomaga usuwać uporczywe zmiany w obrębie […]