Kiedy konieczna jest konsultacja z podologiem?
Pękające pięty pojawiają się, gdy sucha, zgrubiała skóra pięt pęka i rozszczepia się. Często ich przyczyną są błędy w pielęgnacji – i tu pomóc mogą domowe sposoby. Jednak zdarza się, że problem jest bardziej skomplikowany. Wówczas konieczna jest wizyta u specjalisty, który profesjonalnie oceni stan skóry i zaproponuje odpowiednie leczenie. Sprawdź, kiedy wystarczy samodzielna pielęgnacja pękających pięt, a kiedy czas udać się do podologa!
Dlaczego pięty pękają? Najczęstsze przyczyny problemu
Skóra na stopach znacznie różni się od tej, która pokrywa inne partie ciała pod względem grubości. Poza tym jest także znacznie bardziej narażona na obciążenie, nacisk, czy szereg działań mechanicznych. Jest również skłonna do utraty wilgoci, co zwiększa ryzyko przesuszenia oraz pękania.
Pękanie skóry pięt może być wynikiem wielu różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do problemu może przyczynić się m.in.:
- brak właściwej pielęgnacji – brak regularnego nawilżenia prowadzi do wysuszenia skóry pięt, wówczas staje się ona mniej elastyczna i bardziej podatna na pękanie,
- gorące kąpiele lub prysznice – wysoka temperatura wody może prowadzić do utraty wilgoci i przesuszenia skóry,
- nadmierne obciążenie stóp – długotrwałe stanie lub chodzenie,
- noszenie butów z odkrytymi piętami,
- nadwaga i otyłość – zwiększają nacisk na stopy,
- chodzenie boso,
- przyjmowanie niektórych leków – np. leków powodujących nadmierne wysuszanie skóry, ale też osłabiających jej regenerację,
- zaburzenia hormonalne, niektóre schorzenia i stany chorobowe, np. choroby tarczycy, choroby skóry, cukrzyca,
- czynniki genetyczne.
Domowe sposoby na pękające pięty
W przypadku, gdy pękanie pięt jest wynikiem niewłaściwej pielęgnacji stóp, pomóc może zmiana nawyków pielęgnacyjnych i domowe sposoby, które zmiękczą skórę, zredukują suchość i przyspieszą jej regenerację. Warto podkreślić jednak, że metody te są skuteczne jedynie w łagodnych przypadkach pękających pięt. Co zatem może pomóc?
W zmiękczeniu zrogowaciałego naskórka pomóc mogą kąpiele stóp w wodzie z solą leczniczą, czy naparami ziołowymi. Wskazane jest także delikatne złuszczanie martwego naskórka np. poprzez domowe peelingi.
Bardzo istotne jest też dbanie o regularne nawilżanie pięt. W tym celu doskonale sprawdzą się nawilżające, regenerujące i odżywcze kremy lub maści z zawartością mocznika, gliceryny lub olejków roślinnych.
Warto stosować także domowe maski na pięty np. z dodatkiem żelu z aloesu, który ma działanie łagodzące, nawilżające i wspomagające regenerację skóry.
Kiedy domowe metody nie wystarczają: wskazania do wizyty u podologa
Jak już wspominaliśmy, powyższe sposoby sprawdzają się jedynie w przypadku, kiedy zmiany nie są nasilone i wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Jednak pękanie pięt jest często problemem wieloczynnikowym, dlatego zdarza się, że nawet zmiana nawyków pielęgnacyjnych nie prowadzi do rozwiązania problemów. W takich sytuacjach warto skonsultować się ze specjalistą.
Skontaktuj się z podologiem, jeśli:
- domowe metody pielęgnacji nie przynoszą ulgi,
- pęknięcia sięgają głębszych warstw skóry,
- pęknięcia są bolesne, utrudniają chodzenie/stanie, krwawią,
- pojawia się zaczerwienienie, wydzielina lub inne objawy zakażenia,
- zmagasz się z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, niedoczynnością tarczycy,
- problem utrzymuje się przez dłuższy czas.
Podolog oceni stan pięt oraz ustali przyczynę problemu. W Podoestetica do każdego problemu podchodzimy indywidualnie i holistycznie. Nie ograniczamy się więc jedynie do leczenia objawowego, ale poszukujemy przyczyn dolegliwości. I dopiero na tej podstawie proponujemy rozwiązania, które realnie poprawiają stan pięt.
Leczenie może obejmować specjalistyczne zabiegi, usuwające zrogowaciały, twardy naskórek oraz zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem odpowiednich preparatów, które nawilżą i zregenerują skórę. Więcej na ten temat przeczytasz w tym miejscu.
Powikłania pękających pięt
Wiele osób traktuje pękające pięty jako problem jedynie natury estetycznej. Jednak w rzeczywistości problem jest dużo bardziej złożony, a brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważniejszych powikłań zdrowotnych.
Pamiętaj, że głębokie pęknięcia, które pojawiają się na piętach, sprzyjają gromadzeniu się drobnoustrojów. Mogą więc zwiększać ryzyko infekcji bakteryjnych i grzybiczych, prowadzić do stanów zapalnych i bolesnych owrzodzeń.
Właściwe leczenie pękających pięt jest szczególnie ważne zwłaszcza u osób z cukrzycą lub osłabionym układem odpornościowym, gdyż te osoby są znacznie bardziej podatne na powikłania i trudności w gojeniu się ran.
Poza tym brak leczenia pękających pięt wiąże się także z dużym dyskomfortem i ograniczeniami w codziennym funkcjonowaniu. Może prowadzić do ostrego bólu i utrudniać podstawowe aktywności, takie jak chodzenie czy stanie.
Jak zapobiegać pękaniu pięt?
Profilaktyka pękających pięt sprowadza się przede wszystkim do regularnego usuwania zrogowaciałej skóry i nawilżania skóry pięt. Unikaj jednak produktów do pielęgnacji stóp zawierających alkohol. Warto także zadbać o odpowiednie obuwie i unikać częstej ekspozycji stóp na zimno, słońce i wiatr, które mogą powodować wysuszenie skóry.
Dla nawilżenia skóry ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrowa dieta, bogata m.in. w witaminy, składniki mineralne oraz kwasy omega-3, które wspierają utrzymanie elastyczności skóry.
Pamiętaj też o regularnych wizytach u podologa. Specjalista nie tylko przeprowadzi niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, ale także najlepiej doradzi Ci w zakresie domowej pielęgnacji pięt!