Kim jest i czym zajmuje się podolog?

Podolog Marki, Warszawa, Białołęka, Targówek Wołomin, Radzymin, Legionowo

Masz problem ze skórą stóp, wrastającymi paznokciami, modzelami lub pękającymi piętami? W rozwiązaniu tych problemów może pomóc podolog! Specjalista pomaga usuwać uporczywe zmiany w obrębie kończyn dolnych i paznokci. Doradza także w zakresie pielęgnacji i profilaktyki stóp. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się podolog i z jakimi problemami warto się do niego udać!

Spis treści

Kim jest podolog?

Podolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką problemów związanych ze stopami. Mimo że nie ma tytułu lekarza, to posiada bardzo szeroką wiedzę z zakresu anatomii, dermatologii oraz ortopedii. Zdarza się też, że jego praca wymaga także współpracy z lekarzami różnych specjalizacji. Ma to miejsce głównie w przypadku bardziej skomplikowanych problemów zdrowotnych.

Podolog zajmuje się, więc kompleksową opieką stóp. W przypadku problemów, takich jak grzybice, wrastające paznokcie czy odciski, wykonuje rozmaite zabiegi podologiczne, które mają na celu ich usunięcie.

Może też przeprowadzać zabiegi profilaktyczne, służące zapobieganiu problemom zdrowotnym stóp.

Z jakimi problemami warto udać się do podologa?

Problemy, które wchodzą w zakres usług tego specjalisty to przede wszystkim:

    • wrastające paznokcie,

    • odciski i modzele,

    • grzybica stóp i paznokci,

    • pękające pięty,

    • problemy z płytką paznokci u stóp,

    • stopa cukrzycowa,

    • nadmierna potliwość stóp,

    • brodawki wirusowe (kurzajki).

Do specjalisty mogą udać się także osoby, które zmagają się z przewlekłym powikłaniem cukrzycy, czyli stopą cukrzycową.

Jak przygotować się do wizyty u podologa?

Do wizyty u podologa warto się dobrze przygotować. Przede wszystkim ważne jest, by dokładnie umyć stopy. Jeśli masz pomalowane paznokcie u stóp, koniecznie usuń z nich lakier. Inaczej bowiem specjalista nie będzie mógł dokładnie ocenić stanu płytki paznokciowej.

Jeśli to konieczne, zabierz także ze sobą wyniki ostatnich badań. Pamiętaj również, by przed wizytą sporządzić listę swoich objawów oraz zanotować ewentualne pytania dotyczące pielęgnacji stóp.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta u podologa najczęściej rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. Specjalista pyta nie tylko o powód wizyty, ale także i o styl życia, ewentualne problemy zdrowotne, czy przyjmowane leki.

Jest to bardzo ważne, gdyż w naszym gabinecie nie ograniczamy się wyłącznie do leczenia objawowego. W każdym przypadku staramy się dotrzeć do przyczyn dolegliwości, a następnie polecamy rozwiązania, które pomogą te przyczyny usunąć.

W czasie wizyty podolog dokonuje też oceny wizualnej – analizuje stan paznokci, skóry oraz kondycję stóp. Kolejnym krokiem jest badanie palpacyjne oraz badanie paznokci. Czasem konieczna może być także analiza chodu i postawy. Jeśli specjalista uzna, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem, kieruje do niego Klienta.

Dalej podolog wykonuje pedicure podologiczny, w czasie którego możliwe jest opracowanie problematycznych obszarów.

W naszym gabinecie oferujemy m.in.:

    • zabiegi pielęgnacyjne na pękające pięty,

    • zabieg usunięcia modzeli,

    • zastosowanie klamer, tamponad,

    • zastosowanie preparatów chemicznych na brodawki wirusowe,

    • usuwanie odcisków.

W przypadku bardziej złożonych problemów, jak chociażby grzybica paznokci, leczenie jest bardziej czasochłonne. Postępowanie zależy od wielu czynników, jak zaawansowanie zmian, rodzaj patogenu, czy odpowiedź na terapię. Mogą zostać wykorzystane m.in. leki miejscowe, leki doustne, terapie alternatywne (m.in. terapia laserowa lub fotodynamiczna). O tym, jak zapobiegać grzybicy stóp możesz przeczytać tutaj.

W każdym przypadku dla powodzenia leczenia bardzo ważną rolę odgrywa także pielęgnacja domowa i stosowanie się do zaleceń podologa.

Pedicure podologiczny a kosmetyczny

Pedicure podologiczny różni się od pedicure kosmetycznego. Przede wszystkim ten pierwszy jest zabiegiem specjalistycznym, który wykonuje się nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Skupia się przede wszystkim na leczeniu schorzeń i dolegliwości w obrębie stóp i paznokci.

W czasie pedicure podologicznego ma miejsce usunięcie zrogowaciałego naskórka, odcisków, czy modzeli przy pomocy urządzeń i narzędzi podologicznych.

W naszym gabinecie korzystamy wyłącznie z urządzeń i narzędzi wysokiej jakości. Zachowujemy też najwyższe standardy dezynfekcji i sterylizacji, co gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo.

Czy zabiegi podologiczne są bolesne?

Zabiegi podologiczne najczęściej są bezbolesne. Specjalista opracowuje stopy w sposób precyzyjny i delikatny. Czasem pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort (jeśli zmiany są bardzo głębokie).

Najmniej przyjemną procedurą dla pacjenta może być leczenie wrastających paznokci. Jednak w czasie tego rodzaju zabiegów, specjalista stosuje także środki łagodzące ból.

 

Podoestetica to podolog w mieście Marki, Warszawa, w obszarze Białołęka, Bródno i Targówek specjalizujący się w kompleksowej diagnozie i terapii oraz pielęgnacji stóp i paznokci.

Zapraszamy także z okolic do Podologa: Radzymin, Wołomin, Zielonka, Ząbki, Legionowo i inne okoliczne miasta blisko Warszawy i Marek.

Zarezerwuj wizytę

Masz możliwość samodzielnej rezerwacji terminu wizyty za pomocą kalendarza online lub poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny.

Zobacz inne artykuły

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Urazy płytki paznokciowej mogą wynikać z wielu przyczyn – od przytrzaśnięcia, zmiażdżenia po uderzenie stopy. Takie zdarzenia nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale mogą […]

Pękające piąty

Pękające pięty: przyczyny, domowe sposoby, zapobieganie.

Kiedy konieczna jest konsultacja z podologiem? Pękające pięty pojawiają się, gdy sucha, zgrubiała skóra pięt pęka i rozszczepia się. Często ich przyczyną są błędy w […]

Jak zapobiec grzybicy stóp?

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie” – to powiedzenie idealnie oddaje podejście do walki z grzybicą stóp, powszechną i uporczywą dolegliwością. Tym bardziej, że zapobieganie nie […]