Wakacje to czas, kiedy stopy są szczególnie narażone na różnego rodzaju obciążenia. Więcej spacerujemy i podróżujemy, przez co stopy znacznie częściej wystawione są na działanie słońca, kurzu, czy wymagających powierzchni. Wysokie temperatury sprzyjają także nadmiernej potliwości. Wszystko to sprawia, że ryzyko różnego rodzaju otarć, odcisków i infekcji wzrasta. Sprawdź zatem, jak zadbać o stopy po wakacjach!
Wykonuj kąpiele zmiękczające
Skutecznym sposobem na regenerację i poprawę kondycji skóry stóp po lecie są kąpiele zmiękczające. Sprawdzą się zwłaszcza po długim noszeniu niewygodnego obuwia lub chodzeniu boso.
Dzięki nim nie tylko zmiękczysz i odprężysz stopy, ale również przygotujesz je do późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Do kąpieli zmiękczających możesz dodać naturalne olejki, sól Epsom, sól morską, czy specjalną sól ziołową do kąpieli stóp.
Złuszczaj naskórek poprzez peeling
Latem skóra stóp narażona jest na różnego rodzaju czynniki, które mogą prowadzić do jej zrogowacenia i wysuszenia. Dlatego też warto zadbać o złuszczanie martwego naskórka i wygładzanie skóry. Do tego celu znakomicie sprawdzi się peeling, który sprawia, że skóra staje się bardziej miękka i elastyczna.
Poza tym dzięki niemu wszelkie nawilżające kremy i olejki będą miały szanse lepiej się wchłonąć. Pamiętaj także, że systematyczne usuwanie martwego naskórka zapobiega narastaniu zrogowaceń.
Zadbaj o intensywne nawilżanie skóry stóp
Dla zdrowia i estetyki stóp bardzo ważne jest także regularne nawilżanie. Stosowanie bogatych kremów zapobiega narastaniu zrogowaciałego naskórka. Dzięki czemu ogranicza ryzyko modzeli, odcisków i pęknięć.
Poza tym regularne nawilżenie pomaga w szybkiej i zdrowej odbudowie naskórka po lecie. Sprawia, że skóra staje się elastyczna, miękka i gładka.
Umów się na pedicure podologiczny
Po lecie warto skontrolować stan stóp u podologa. Wysokie temperatury sprzyjają bowiem poceniu stóp, co tworzy idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju infekcji, w tym infekcji grzybiczych. Poza tym latem bardzo łatwo o kontakt bosej stopy z powierzchniami zanieczyszczonymi zarodnikami grzybów – na plażach, basenach, czy w hotelach. Więcej na temat grzybicy paznokci możesz przeczytać tu.
Po lecie na stopach bardzo często pojawiają się także odciski, czy pękające pięty. Co może mieć związek z wysokimi temperaturami, niewłaściwym obuwiem, suchym powietrzem, czy brakiem odpowiedniej pielęgnacji. W tego rodzaju problemach także pomoże podolog.
W naszym gabinecie możesz wykonać podstawowy zabieg podologiczny, jak i zabiegi specjalistyczne, takie jak oczyszczanie brodawek, usunięcie modzeli, terapia odcisków, leczenie grzybicy stóp czy wrastających paznokci.
To, co nas wyróżnia to przede wszystkim holistyczne podejście – nie ograniczamy się do objawów, zawsze poszukujemy przyczyn dolegliwości i staramy się proponować rozwiązania, które pomagają te przyczyny usuwać.
Regularnie obcinaj i pielęgnuj paznokcie
Pamiętaj także o regularnym obcinaniu i pielęgnowaniu paznokci. Jest to ważne nie tylko po lecie, ale przez cały rok, gdyż zapobiega wrastaniu paznokci, pomaga utrzymać stopy w czystości oraz zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń.
Wykonuj zabiegi na pękające pięty
Po lecie bardzo często pojawia się także problem z szorstką i pękającą skórą na piętach. Pękające pięty to nie tylko problem natury estetycznej, ale też zdrowotnej, gdyż poraniona skóra staje się miejscem, w które mogą łatwo wnikać bakterie i grzyby.
Jak zatem zadbać o suche pięty? Oprócz wspomnianych już kąpieli, peelingów i kremów, warto wypróbować także maski do stóp, które bardzo intensywnie regenerują i nawilżają skórę pięt. Jeśli problem jest większy, najlepiej skontaktować się ze specjalistą.
Pamiętaj o noszeniu odpowiedniego obuwia
Po lecie warto także zadbać o odpowiednie obuwie, które zapewni stopom właściwą ochronę. Buty powinny być nie tylko dobrze dopasowane, ale wykonane też z naturalnych, oddychających materiałów. Dzięki temu będziesz w stanie utrzymać swoje stopy w zdrowiu i ochronić je przed urazami, wilgocią i otarciami.
Noś skarpety z naturalnych materiałów
Dla zdrowia stóp kluczowe jest też noszenie odpowiednio dobranych skarpet. Najlepiej postawić na te wykonane z naturalnych materiałów, które pomagają w regulacji wilgoci i zmniejszają ryzyko infekcji i podrażnień.
Należy także pamiętać o tym, że skarpety powinny być dobrze dopasowane do stopy, gdyż inaczej mogą zmieniać swoje położenie i prowadzić do powstawania odcisków.
Nie zapomnij o zdrowej diecie i nawodnieniu organizmu
Na kondycję stóp może wpływać także dieta. Jeśli na co dzień brakuje w niej witamin, minerałów i ważnych składników odżywczych, może wpłynąć to negatywnie na stan Twoich stóp oraz paznokci. Poza tym pamiętaj, że zdrowa dieta pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co również jest istotne dla zdrowia stóp.
Ważne jest także regularne sięganie po wodę, gdyż jej odpowiednia ilość w organizmie, pomaga utrzymać elastyczność i miękkość skóry stóp.